26 APRILIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
A 17-a înfrângere pentru handbalistele de la CSM Galaţi

Seria rezultatelor negative continuă pentru echipa de handbal feminin CSM Galaţi. A 17-a înfrângere din cele 19 meciuri disputate în actualul sezon a fost înregistrată joi seara în sala sporturilor D.P.Colibaşi din Braşov în faţa formaţiei CSM Corona Braşov, scor 21-30 (11-12) într-o partidă ce a contat pentru turul 2 al Cupei României Râureni. Echipa gălăţeană pregătită de Valeriu Costea a început cu avantaj în primele 11 minute şi a ţinut aproape în primele 30 de minute. Braşovencele, liderul neînvins al seriei B a Diviziei A cu şanse considerabile de promovare în Liga Florilor MOL, au apăsat pedala de acceleraţie imediat după pauză, s-au desprins decisiv pe tabela de marcaj şi s-au calificat meritat în sferturile de finală.
Rezultat final: CSM Corona Braşov - CSM Galaţi 30-21 (12-11). Echipa gălăţeană a folosit lotul: Bianca Aron 6 intervenţii, Alexandra Prodan, Nicoleta Petre - Ana Maria Lopătaru, Iulia Eiler, Cristina Andriţa 3 g, Mălina Bichir 2 g, Andreea Taivan  1 g, Daniela Corban 4 g, Iasmina Ichim 6 g, Mădălina Manolachi, Mădălina Mureş 2 g, Ivana Djurovic, Katarina Mancic 1 g, Bianca Zegrean, Andreea Sandu 2 g. CSM Galaţi va reveni pe teren pe 12 martie când va juca în deplasare cu Gloria 2018 Bistriţa.