12 MAI 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Sâmbăta şi duminica trecută, sala Antilopa din Bucureşti a fost gazda celei de a III-a ediţii a Concursului Naţional de dans sportiv Cupa „Contesina”. Un concurs reuşit, la care s-au prezentat 425 de perechi din toată ţara. Clubul Fantezia a trimis la această competiţie 13 perechi, majoritatea la început de drum, dar şi câteva dintre cele consacrate deja, reuşind să se califice cu 10 perechi în finalele concursurilor la care au participat, iar alte trei perechi să atingă semifinalele concursului. Bilanţul „fanteziştilor” a fost: trei locuri I, patru locuri II, două locuri III şi un loc IV, astfel: Locul I a fost obţinut de perechile: Constantin Rareş - Popa Jasmine, clasa E 6-9 ani, Levinschi Laurenţiu - Pătraşcu Andreea, clasa E 12-13 ani şi Taraipan Valentin - Pantelimon Denisa, clasa Hobby 6-11 ani; Locurile II au fost adjudecate de: Neculiţă Cristian - Marcu Ioana, open basic  standard 12-15 ani, Vădana Rareş - Banaga Laura, clasa E 6-9 ani, Ciolan Mihai - Ragea Francesca, clasa Hobby 6-11 ani şi Stan Răzvan - Sefer Andreea, clasa Hobby 16-35 ani. Pe locul III s-au clasat perechile: Holoc Gabriel - Pintilie Laura, clasa E 16-35 ani (au obţinut medaliile de bronz atât la secţiunea latino, cât şi la secţiunea standard) şi Oprinoi Giulio - Panţuru Ana, clasa Hobby 6-11 ani; Locul IV a fost obţinut de perechea Popa Dănuţ - Selin Teodora, la clasa D 12-13 ani. „Un concurs destul de greu, cu perechi pregătite şi dornice de performanţă. Se vede că în vacanţă toata lumea s-a pregătit dar nici noi nu am stat... Perechile pe care le-a pregătit Dana Lefter împreună cu instructorii au început să-şi arate colţii, astfel că locurile I, II şi III de la clasa Hobby 6-11 ani şi locurile I şi II de la clasa E 6-9 ani  au fost «Fanteziste» iar perechile deja consacrate şi-au făcut pe deplin datoria. În concluzie, un început de toamnă foarte bun pentru dansatorii sportivi ai clubului şi, să sperăm că până la sfârşitul anului vom fi prezenţi pe podiumul tuturor concursurilor la care vom participa”, ne-a declarat Andreea Adam, antrenorul principal de la Fantezia.