Tragedie! A murit la spital, în Galaţi, fetita de 13 ani, din Brăila, care s-a aruncat marţi noapte de la etajul 4 al unui bloc din Brăila, pentru că s-a certat cu părinţii şi mama i-ar fi luat telefonul.
Reamintim că, la data de 18 februarie a.c., în jurul orei 20:35, poliţiştii brăileni au fost sesizaţi prin apel 112 cu privire la faptul că o persoană ar fi căzut de la etajul 4, pe strada Anton Pann, din municipiu.
La faţa locului s-au deplasat poliţişti, un echipaj de descarcerare din cadrul ISU Dunărea Brăila şi un echipaj al ambulanţei, care au efectuat manevre de resuscitare victimei, o minoră de 13 ani, şi au transportat-o la spitalul din oraș pentru acordarea de îngrijiri medicale, fiind ulterior transferată la Spitalul pentru Copii din Galaţi.
"Din primele date se pare că minora de 13 ani s-ar fi aruncat de la etajul 4 al blocului unde locuieşte. În cauză continuă cercetările pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care a avut loc evenimentul într-un dosar penal întocmit sub aspectul săvârşirii infracţiunii de vătămare corporală din culpă", transmitea, la acea dată, IPJ Brăila.
Se pare că fata s-ar fi aruncat de la etaj după o ceartă cu părinţii, care i-ar fi luat telefonul. Despre incident, cotidianul nostru a relatat în articolul "Fată de 13 ani căzută de la etaj. S-ar fi aruncat după o ceartă cu părinţii".