Victorii gălăţene în penultima etapă din turul Ligii a treia Recomandat

Luni, 18 Octombrie 2021 12:53
Publicat în Sport

Derbiul etapei a şaptea din Liga a treia s-a disputat pe terenul sintetic Cornel Negoescu din Buzău şi a adus faţă în faţă formaţiile Metalul şi SC Oţelul.
Roş-alb-albaştrii lui Dorinel Munteanu au prins o zi foarte bună, au controlat meciul în cea mai mare parte a timpului şi au obţinut o victorie meritată şi foarte importantă pentru configuraţia clasamentului. Moldoveanul Jardan a deschis scorul, dar buzoienii au restabilit egalitatea, scorul la pauză fiind 1-1. Oţelarii s-au dezlănţuit după pauză şi s-au desprins pe tabela de marcaj după reuşitele lui Demian şi Cisotti, care a transformat un penalti. Rezultat final: Metalul Buzău - SC Oţelul 1-3 (1-1). Managerul tehnic Dorinel Munteanu a folosit ca 11 de start: Ursu - Rus, Ghiocel, Cojocaru, Nedelea - Neagu, Jardan, D.Cireş - Demian, Cîrjn, Cisotti. După pauză au mai intrat: Dobre, Cricimar, Farcaş.
Oţelul urcă pe locul 3 cu 15 puncte şi va juca două meciuri pe teren propriu în următoarele şapte zile: restanţa cu CS Făurei, miercuri, 20 octombrie, şi CSM Rm. Sărat, sâmbătă, 23 octombrie.
Lieştenii s-au învăţat cu fotoliul de lider! Liga a treia la fotbal a programat în wekend partidele din cea de-a şaptea etapă. Liderul seriei a doua, Sporting Lieşti a întâlnit pe teren propriu pe Viitorul Ianca.
Lieştenii antrenaţi de Cristian Brăneţ şi-au respectat blazonul dobândit în acest sezon, au dominat autoritar, au marcat de patru ori şi au bifat încă o victorie. Rezultat final: Sporting Lieşti - Viitorul Ianca 4-2 (2-1). Au marcat pentru lieşteni: Munchiu, Călin, Mihu, Grigoraş. 11-le de start pentru Sporting: A.Brăneţ - Cucu, Maftei, Iancu, Năstase - Munchiu, Crihană, Stan, Mihu - Călin, Bîrlădeanu. Au mai jucat: Grigoraş, Ţicămucă şi Chiriac.
Sporting conduce în clasamentul seriei cu 19 puncte şi runda viitoare va juca în deplasare cu CSM Focşani 2007.