27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
United, vicecampioana României

Echipa pregătită de David Asandei şi Alexandru Tănăsilă a avut un sezon excelent şi ar fi meritat poate să câştige titlul de campioană a României în Liga I la futsal. Totul s-a decis marţi seară în Sala Polivalentă Dunărea, la cel de-al cincilea episod al finalei cu Autobergamo Deva. Un meci nebun trăit la intensitate maximă de cei peste 2.000 de spectatori, care au creat o atmosferă fantastică. Oaspeţii au reuşit să surprindă la prima acţiune de atac, deschizând scorul după doar 21 de secunde, prin căpitanul Florin Matei. Băieţii noştri nu au acuzat şocul, au rămas concentraţi şi au trecut în avantaj după golurile reuşite de Borges, cu capul după şutul centrare al lui Al Ioani şi Moldoveanu. Internaţionalul gălăţean a irosit apoi o bună oportunitate de 3-1, cu un şut peste. Obadă, cel care practic a fost eroul partidei şi a decis ca titlul să plece la Deva, a restabilit egalitatea. Scorul primei reprize a fost stabilit de Laşcu, care a transformat o lovitură liberă în ultimele 10 secunde. Cel de-al doilea mitan a fost o copie la indigo a primului, Obadă aducând încă o dată egalarea. Duelul moldovenesc a continuat şi Laşcu a înscris tot din lovitură liberă şi United a trecut din nou în avantaj pe tabela de marcaj, scor: 4-3 (min.25). Soarta campionatului s-a decis în ultimele 10 minute, când s-a jucat pe contre şi Autobergamo a reuşit să treacă cu şansă în avantaj după autogolul lui Tudose, bravii jucători gălăţeni s-au clătinat pentru câteva minute suficient ca devenii să profite şi să obţină victoria. Rezultat final: United Galaţi - Autobergamo Deva 5-8 (3-2). Echipa gălăţeană a fost premiată după fluierul final cu medaliile de argint de către preşedintele Federaţiei Române de Fotbal, Răzvan Burleanu. Autorii acestei performanţe deosebite pentru sportul gălăţean sunt: Toader Ştefu - preşedintele CS United Galaţi, Cristi Ştefu - director sportiv, David Asandei - antrenor principal, Alexandru Tănăsilă - antrenor secund, Grigore Buture - medic, Marian Anghel - maseur şi jucătorii: Wellington „Nene” Da Silva, Ionuţ Păduraru - Viorel Cojoc, Constantin Burdujel, Andrian Laşcu, Octavian Cireş, Emanuel Moldoveanu, Andrei Crăciun, Ion Al Ioani, Kailon Borges, Ovidiu Tudose, Andrei Apostol, Vasile Boubătrân, Robert Crişan.