27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Phoenix, la a doua dublă consecutivă

Partida Phoenix Galaţi – BCM U Piteşti din prima etapă a returului LNBM se anunţa interesantă. Piteştenii s-au prezentat în sala Polivalentă Dunărea fără Kabongo, la care s-a renunţat în cursul săptămânii din motive disciplinare şi Mladenovic, accidentat. De partea cealaltă, în tabăra gălăţeană a debutat cu success americanul Tony Gugino, care a dat consistenţă jocului. Phoenix s-a instalat la conducere de la început, scor 7-1 (min.3) după ce Guţoaia a scuturat plasa din afara semicercului. Corpodean şi-a ţinut echipa în viaţă, dar Brandon a pus nouă puncte avans după primul sfert. Cu Petică, Pesic şi Bojovic în prim plan, Phoenix a fost irezistibilă şi s-a desprins decisiv pe tabelă, scor 55-34 (min.20). Oaspeţii au dat impresia că pot reveni după un ecart de 6-0, cu două reuşite consecutive marca Corpodean şi Gabric din afara semicercului dar gălăţenii au replicat imediat şi au mărit strocul. Cea mai mare diferenţă s-a înregistrat în min. 32 când după reuşita lui Bojovic, scorul a devenit 80-51. Chiar dacă l-a pierdut şi pe Hunter II, eliminat pentru 5 greşeli personale, BCM U Piteşti şi-a adjudecat ultimul sfert dar a fost insufficient pentru a periclita succesul gazdelor. Rezultat final: Phoenix Galaţi – BCM U Piteşti 95-73 (21-14, 34-20, 22-15, 18-24). Lotul folosit: Milos Bojovic (24 puncte, 8 recuperări, 2 pase decisive, 4 intercepţii); Drew Brandon (18 p, 10, 4,1); Milos Pesic (14 p, 6, 4, 1), Tony Gugino ( 12 p, 0, 5, 2); Milan Milovanovic (4 p, 2, 0, 1); Adrian Guţoaia (6 p, 4, 1, 3); Andrei Petică (8 p, 1, 2, 1); Iosif Pîrlog (5 p, 0, 9, 1); Robert Bolobiţă , Cătălin Vlaicu, Andrei Vizitiu 4 p, Szabolcs Forreiter. După cea de-a doua victorie consecutivă, Phoenix a urcat pe locul VIII cu 15 puncte.

Sfertul trei decisiv pentru fete

Echipa feminină Phoenix a jucat în cea de-a doua etapă din retur în deplasare cu CSBT Alexandria. Partida a fost echilibrată în prima jumătate. Fetele pregătite de Eugenio Rodrigues şi Andreea Şoptică au intrat motivate pe teren şi au terminat cu un avantaj de cinci puncte primul sfert. Replica echipei conduse de Mădălin Piperea nu s-a lăsat prea mult aşteptată şi la pauza mare tabela indica un avantaj minim, scor 35-36. Soarta confruntării s-a decis în cel de-al treilea sfert când echipa gălăţeană a apăsat pedala de acceleraţie şi s-a desprins decisive, scor 51-67. Teleormănencele şi-au adjudecat ultimul sfert dar punctele au plecat la Galaţi. Rezultat final: CSBT Alexandria – Phoenix Galaţi 71-84 (16-21, 19-15, 16-31, 20-17). Pentru echipa gălăţeană au evoluat: Erica Covile (28 p, 10 recuperări, 2 pase decisive, 3 intercepţii); Shanice Steenholdt (23 p, 9, 1, 2); Katie Rutan (14 p, 4, 2, 0); Jeanette Jackson (12 p, 4, 0, 0); Alexandra Dumitrache (5 p, 1, 1, 0); Kerah Nelson 3 recuperări, Bianca Fota. Nu au fost folosite: Andreea Creţu, Denisa Fota, Cristina Badi şi Florentina Grigoraş. Phoenix a urcat pe locul IV cu 18 puncte.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...