27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Phoenix a pierdut pe teren propriu

Sala Polivalentă Dunărea a găzduit miercuri seara partida Phoenix Galaţi – BC CSU Sibiu, restanţă din etapa a patra a LNBM. Distribuţiile de start au fost: Waters, Pesic, Milovanovic, Bojovic, Guţoaia respectiv Davis, Hardy, Popescu, Mijajlovic, Cooper. Primul sfert cele două echipe au mers cap la cap şi au alternat la conducere pe tabela de marcaj. Sibienii au avut un avantaj de cinci puncte, scor: 12-17 şi 16-21 dar gălăţenii au scuturat de două ori consecutiv plasa din afara semicercului prin: Pesic şi Guţoaia şi au terminat în avantaj primele 10 minute, scor: 25-21. Oaspeţii au restabilit egalitatea după un ecart de 4-0 dar echipa pregătită de Florin Nini, pe mâna lui Bojovic şi Brandon a revenit în prim plan, scor 32-27 (min.14). Replica trupei lui Dan Fleşeriu nu a întârziat, Tincu a marcat din afara semicercului, Cooper şi-a imitat coechipierul de sub panou şi după 20 de minute, tabela a indicat: 39-40.
Soarta partidei s-a decis în cel de-al treilea sfert, BC CSU Sibiu a forţat, Davis, Mijajlovic, Cooper au fost de neoprit şi s-a desprins, cea mai mare diferenţă fiind înregistrată în min.29, scor: 49-66. Tehnicianul Florin Nini nu s-a dat bătut, şi-a muştruluit elevii şi a găsit câteva soluţii. Phoenix a început cursa de urmărire, s-a apropiat ameninţător, scor: 76-83 cu 148 de secunde înainte de final dar nu a ştiut să gestioneze două acţiuni importante şi a pierdut. Rezultat final: Phoenix Galaţi – BC CSU Sibiu 81-90 (25-21, 14-19, 12-26, 30-24). Pentru echipa gălăţeană au evoluat: Jamel Waters (17 puncte, 5 recuperări, 3 pase decisive, 4 intercepţii), Milos Pesic (8 p, 1, 1, 0), Milan Milovanovic (10 p, 9, 3, 1), Milos Bojovic (20 p, 4, 2, 0), Adrian Guţoaia (17 p, 1, 3, 1), Drew Brandon (6 p, 5, 6, 1), Cătălin Vlaicu (3 p, 1, 0, 0), Andrei Petică, Andrei Vizitiu, Iosif Pîrlog - o recuperare. Echipa gălăţeană rămâne pe locul XI cu 7 puncte şi va juca sâmbătă pe teren propriu cu U BT Cluj, de la ora 18.30.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...