27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
FC Universitatea a încheiat un sezon bun

Duminică au fost programate jocurile din ultima etapă a Ligii I la fotbal feminin. FC Universitatea a jucat la Bacău cu „pisicile roşii” de la Măgura 2012. „Panterele negre” porneau favorite şi şi-au dorit să încheie sezonul cu un rezultat pozitiv, dar socoteala de acasă nu s-a potrivit. Băcăuancele au jucat cu multă ardoare şi au spart gheaţa cu prima victorie în faţa echipei gălăţene.
„Pe fondul menajării surorilor Ivan, Alexandra şi Valentina, din cauza accidentărilor destul de grave din meciul precedent, am început într-o formulă cu trei fundaşi, iar acest sistem s-a dovedit a fi insuficient de puternic să stopeze atacurile în forţă ale adversarelor. Am primit un un gol rapid, al doilea dintr-o lovitură puternică imparabilă. Pe finalul reprizei am forţat egalarea, am marcat prin Carmen, dar apoi am mai primit o lovitură în ultimul minut al reprizei, tot din lovitură liberă. Deşi am schimbat sistemul şi am introdus al patrulea fundaş, am reuşit iarăşi să reducem din diferenţă prin Surcică, dar, printr-o eroare de arbitraj, adversarele au închis tabela din penalty. Îmi asum această înfrângere, dar teama ca cele două apărătoare de bază să nu se accidenteze s-a dovedit a fi justificată, Valentina lovindu-se pe finalul partidei destul de grav, necesitând deplasarea la spital. Ultimele 10 minute am jucat în 10. De apreciat reacţiile superbe ale Elenei Dragomir din a doua repriză”, ne-a declarat antrenorul Alexandru Caracaş. Rezultat final: Măgura 2012 Bacău - FC Universitatea Galaţi 4-2 (2-1). Echipa folosită: Mirela Ciobotaru - Irina Ivan, Elena Ţuţuianu, Elena Ivan - Georgiana Bobocea, Roxana Ioan, Silvia Oană, Mădălina Sfinteş, Iulia Mihalea - Andreea Plic, Carmen Marcu. Au mai intrat: Valentina Ivan, Andreea Surcică, Elena Dragomir, Nicoleta Bucur şi Alexandra Ivan (pe final). Au lipsit: Maria Stamate, aflată în turneu la Albena cu România Under 18 împreună cu antrenorul Gabi Călinescu, Georgiana Stratu (accidentată), Eugenia Gherghişan (probleme de sănătate), Laura Pamfile(an terminal şcoală), Ioana Palade (probleme personale). FC Universitatea Galaţi încheie cel de-al doilea sezon de la înfiinţare pe locul V cu 17 puncte şi un golaveraj: 50-38.