27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
CSM Dunărea, opţiune importantă pentru bronz

Patinoarul Dunărea a găzduit vineri şi sâmbătă primele dueluri din finala mică a Ligii Naţionale de hochei pe gheaţă dintre CSM Dunărea Galaţi - Progym Gheorgheni. Meciul inaugural a fost spectaculos şi a început în forţă. Echipa gălăţeană a intrat foarte motivată pe teren şi a deschis scorul la primul atac prin Rusnak, la o fază la care şi-au adus contribuţia şi Krajci şi Szocs. Iureşul dunărean a continuat, Krajci a reuşit dubla, Szocs a înscris şi el ajutat de Kolyada şi Rasulov şi scorul devenea 4-1 după 10 minute. Oaspeţii au marcat primii în repriza a doua dar Rusnak a profitat de o superioritate numerică şi a refăcut ecartul de trei goluri. S-a mers cap la cap, pentru CSM Dunărea au mai marcat: Bushbacher (Szocs, Kolyada) şi Mihaly (Krajci, Rusnak) şi s-a făcut 7-4. Progym a marcat în ultima repriză dar n-a mai izbutit să întoarcă soarta confruntării. Rezultat final: CSM Dunărea - Progym 7-5 (4-1, 3-3, 0-1). Cel de-al doilea meci a avut practic acelaşi scenariu. Prima repriză s-a încheiat tot cu 4-1, cu menţiunea că Progym a egalat dar apoi a încasat trei goluri în ultimele cinci minute. Au marcat pentru noi: Szocs în superioritate numerică (Donika, Flinta), Irimia (Berdilă, Georgescu), Bushbacher s.n. (Szocs, Donika) şi Mihaly (Krajci, Rusnak). Dunărenii şi-au continuat recitalul şi diferenţa s-a mărit la patru goluri după două reprize, scor 7-3, marcatori: Krajci (2) şi Bushbacher. Ultima repriză a adus descătuşarea în tabăra gălăţeană şi scorul a luat proporţii după reuşitele lui Alexandru Cristian Munteanu, Donika şi Berdilă. Rezultat final: CSM Dunărea - Progym 10-4 (4-1, 3-2, 3-1). CSM Dunărea Galaţi conduce cu 2-0 la general şi mai are nevoie de o victorie pentru a intra în posesia medaliilor de bronz. Cel de-al treilea episod din finala mică va avea loc marţi 21 martie, de la ora 18.30, la Gheorgheni.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...