CSM Arcada Galaţi a fost eliminată după „Golden set” din CEV Champions League Recomandat

Joi, 14 Octombrie 2021 11:16
Publicat în Sport
Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Partida retur dintre CEZ Karlovarsko şi CSM Arcada Galaţi a fost dramatică. Cehii au intrat foarte motivaţi şi şi-au adjudecat primul set. Băieţii pregătiţi de Sergiu Stancu şi-au arătat colţii în actul al doilea pe care şi l-au adjudecat, restabilind egalitatea. Momentul psihologic, decisiv în stabilirea învingătoarei, a fost setul trei. Gazdele au condus în prima parte: 3-0, 7-4, 8-7, 12-9, 14-11, 16-15, 20-18, 22-20, dar campioana României a revenit spectaculos, a trecut la conducere şi a irosit numai puţin de cinci mingi de set. Raic, Sestan, Bala & Co. nu au acuzat şocul, nu au renunţat, au revenit încă o dată şi meciul a ajuns în tie-break.
Campioana Cehiei a profitat din plin de avantajul terenului propriu, s-a impus în tie-break, egalând situaţia la general, în tur la Galaţi a fost 3-2 pentru echipa noastră, iar apoi şi-a adjudecat şi „golden set” şi a reuşit o calificare dramatică în turul următor din CEV Champions League. Rezultat final: CEZ Karlovarsko - CSM Arcada 3-2 (19, -22, 30, -22, 9), Golden Set: 15-10. CSM Arcada a folosit formula: Bala 6 puncte, Raic 24 p, Talpă 7 p, Bissette 12 p, Rangel 2 p, Sestan 21 p - Kantor, libero. Au mai intrat: Toro 7 p, Teleleu 1 p, Raţă  1 p, Darlaczi. Campionii României îşi vor continua traseul european în CEV Cup unde vor întâlni în deplasare, pe 17 noiembrie, VK Lvi Praga - Cehia. Până atunci, echipa gălăţeană revine în campionatul intern şi va juca sâmbătă, 16 octombrie, la sala Dunărea, de la ora 14.00, cu CS U V Timişoara.

Sursa foto: CEV Champions League