27 SEPTEMBRIE 2024 - Monitorul de Galați - Ediție regională de sud-est Galați Brăila Buzău Constanța Tulcea Vrancea
Arcada s-a calificat în semifinalele Cupei şi aşteaptă campioana la Galaţi

Cupa României la volei masculin a programat miercuri partidele retur din faza sferturilor de finală. Sala Regimentului Mihai Viteazul din Capitală a găzduit al treilea duel din acest sezon Steaua Bucureşti - Arcada Galaţi. Antrenorii Martin Stoiev, Marian Apostu şi Nicu Harabagiu au început cu formula: Radovic, Caio de Pra, Paşcan, Spînu, Despotovski, Gradinarov - Rosic, libero. Primul set a fost echilibrat, Steaua a condus în prima parte: 4-2, 9-7, 13-10, 16-12, 16-14. Echipa gălăţeană a revenit, a egalat la 18, centrul Radovic a reuşit trei puncte consecutive cu blocajul şi a sprintat decisiv. Setul al doilea a fost controlat de la început până la sfârşit de formaţia gazdă şi scorul a devenit 1-1. Arcada a forţat în cel de-al treilea set pe care l-a câştigat fără emoţii. Cu calificarea în buzunar, după ce în tur la Galaţi s-au impus cu 3-0, banca tehnică gălăţeană a schimbat complet formula: Dumitrache, Safonov, Zahar, Cristudor, Spînu, Muscină şi Rosic -libero. Bucureştenii au avut iniţiativa la început şi deşi Arcada a egalat la 20 au împins partida în setul decisiv. Surprinzător sau nu, tie-break-ul a fost controlat de „rezervele de lux”: Cristudor, Zahar &Co, care au adus victoria, demonstrând totodată că pot face faţă cu brio provocărilor din teren când se apelează la ei. Rezultat final: Steaua - Arcada 2-3 (-21, 21, -16, 21, -10). Echipa gălăţeană va juca în semifinale cu SCM U Craiova (tur -25 ianuarie 2017, retur -8 februarie). Până atunci însă, gălăţenii şi oltenii, care sunt campionii naţionali en-titre, vor juca sâmbătă, de la ora 17.00, în sala Polivalentă Dunărea, într-o partidă ce contează pentru Divizia A1. Iubitorii voleiului şi sportului din oraşul nostru sunt invitaţi la un cuplaj, care va fi deschis, de la ora 14.30 cu partida feminină CSU Galaţi - Unic Piatra Neamţ.

Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galaţi organizează Festivalul Naţional de Comedie – Ediţia ...