Catalin RĂDULESCU

România a spart gheața și a cucerit prima sa medalie de aur la Jocurile Olimpice de la Tokyo, miercuri, la canotaj, în proba feminină de dublu vâsle, prin Ancuța Bodnar și Simona Radiș, care s-au impus detașat în Finala A de la Sea Forest Waterway. Tricolorele, vicecampioane mondiale (2019, Linz), au condus cursa de la un capăt la altul, câștigând cu timpul de 6 min 41 sec 03/100, stabilind și cel mai bun timp olimpic. Precedenta performanță aparținea Marii Britanii (6:44.33) și fusese stabilită în 2012, la Londra
"Simt fericire și eliberare, pentru că au fost doi ani de zile în care am muncit enorm de mult și am reușit să aducem acest rezultat mult dorit de noi și de toată lumea. Această medalie este minunată, încă nu realizez ce s-a întâmplat, cred că mai am nevoie de câteva ore ca să îmi dau seama că da, noi am luat medalia de aur și mergem acasă cu ea. Suntem fericite'', a declarat Simona Radiș după festivitatea de premiere. Tot miercuri dimineață, România a cucerit medaliile de argint la Jocurile Olimpice de la Tokyo, în proba masculină de patru rame, prin Mihăiță Țigănescu, Mugurel Semciuc, Ștefan Berariu și Cosmin Pascari.

Așa cum v-am mai informat, Oțelul se află din 19 iulie în cantonament la Vatra Dornei. Lotul de jucători a fost completat cu doi jucători care provin din Rebublica Moldova: Vadim Crîcimari, 33 ani, născut la Tiraspol, a debutat la Sfîntu Gheorghe Suruceni, evoluează pe postul de atacant, are un CV bogat, evoluând pentru formații din Moldova, Azerbaidjan și Rusia. Ultima oară a jucat la Dacia Buiucani, 36 meciuri, 10 goluri și 3 pase decisive respectiv Vasile Jardan, 28 ani, originar din Tiraspol, evoluează pe postul de mijlocaș/fundaș central, a debutat la Dacia Chișinău, fost internațional Moldova Under 17, Under 19 și tineret, are 7 prezențe și 1 gol pentru Milsami Orhei în UEFA Europa League. Managerul tehnic Dorinel Munteanu a avut posibilitatea să-i vadă la treabă pe cei doi moldoveni în amicalul pe care Oțelul l-a jucat miercuri, după închiderea ediției, pe stadionul Petru Rareș din Vatra Dornei cu SCM Zalău.

Sportivii gălățeni antrenați de Adina și Adrian Maftei au participat în weekend pe Baza Nautică de la Bascov la Campionatul Național de viteză la kaiac canoe pentru juniori 2, cadeți 13-14 ani și cadeți Under 12. Și așa cum deja ne-au obișnuit nici de această dată nu s-au întors cu medalii. CSS Galați și-a îmbogățit zestrea de medalii. Aurul l-au cucerit: Andra Costeanu, proba de canoe 1 200 m, categoria cadeți și echipajul Dragoș Zimbilschi - Răzvan Lepădatu, proba de canoe 2 500 m, categoria juniori 2. Echipajul Matei Ursachi - Carol Chitic a urcat de două ori pe treapta a doua a podiumului de premiere: kaiac 2 200 și 500 m, categoria cadeți. De-asemenea, medalii de argint au obținut: Irina Chirciu, canoe 1 200 metri, cadeți și Ana Chiroșcă, canoe 1 200 m junioare 2, ultima reușind să urce pe treapta a treia a podiumului în proba similară pe distanța de 500 metri.

Marți, 27 Iulie 2021 10:59

Performanță pentru sportul românesc

Juniorul de 16 ani, David Popovici, a reușit o performanță deosebită în finala de 200 m liber, a ocupat locul 4, cu un rezultat de 1:44.68, nou record european de juniori, ratând pentru numai două sutimi de secundă medalia de bronz. „Cred că dacă îmi lăsam o unghie un pic mai lungă, poate luam locul trei, dar nu contează asta. Am venit aici setat să fac cât de bine pot eu, am și reușit. Și nu aș putea să fiu mai satisfăcut. Aștept să-mi reproșeze antrenorul, eu nu pot decât să mă bucur și o să se bucure și el, sunt sigur. Scopul meu inițial nu a fost să iau medalie, a fost câștig cât de multă experiență se poate, să le pot arăta tuturor la ce nivel pot să aduc crawl-ul. Eu nu consider că am pierdut medalia, consider că am câștigat locul IV'', a declarat David Popovici la zona mixtă după finala de la 200 m liber. Podiumul a arătat astfel: 1. Tom Dean 1min 44sec 22/100), 2. Duncan Scott 1:44.26/100, ambii din Marea Britanie, 3.Fernando Scheffer 1:44.66/100, Brazilia.

După 17 ani, boxul românesc se află din nou, în fața unei medalii olimpice. Claudia Nechita (categoria 57 kg) a învins-o clar, în optimile de finală ale turneului olimpic de la Tokyo, pe somaleza Ramla Ali, fosta campioană a Marii Britanii în 2016, neînvinsă la profesioniști. Din primul până în ultimul minut, Claudia a avut inițiativa, bombardând-o pe adversara sa cu serii puternice de lovituri și a reușit prima victorie la Olimpiadă din istoria boxului feminin românesc. "A fost primul meci și întotdeauna sunt emoții mari, dar în final m-am impus bine în toate cele trei reprize și am câștigat și sunt fericită. Când urci în ring trebuie să ai atitudine și să fii hotărât. Pentru mine este important să câștig prima repriză și să mă impun de la început. Pentru că asta îți conferă avantaj și e bine să câștigi toate cele trei runde. Așa că am început să fac presing de a început, să conduc lupta. O cunoșteam destul de bine, a fost și la alte competiții. Este vedetă la ea acolo, dar când urci în ring nu mai contează unde apari și cine ești. Îmi doresc din tot sufletul această medalie și cred din tot sufletul că pot s-o obțin", a declarat Claudia Nechita. Nechita va boxa miercuri pentru medalie cu japoneza Irie, care a trecut cu 5-0 de reprezentanta Tunisiei.

Scrimera română Ana-Maria Popescu a cucerit medalia de argint în proba individuală feminină de spadă la Jocurile Olimpice de la Tokyo, sâmbătă, după ce a fost învinsă în finală de chinezoaica Yiwen Sun cu 11-10, prin "tușa de aur''. Finala a fost una foarte strânsă, o singură dată existând o diferență de două tușe între cele două combatante, 2-0 pentru Ana-Maria Popescu. Românca a reușit să egaleze în ultimele secunde alte timpului regulamentar, 10-10, dar a fost surprinsă în minutul de prelungire care a urmat. La Tokyo, Popescu (ex-Brânză), campioană olimpică la Rio, în 2016, cu echipa, a intrat direct în turul secund, câștigând cu 15-10 meciul cu singaporeza Kiria Tikanah Abdul Rahman, după care a învins-o în optimi pe Sera Song (Coreea de Sud), cu 15-6, în sferturi a trecut de o reprezentantă a Estoniei, Julia Beljajeva, cu 15-8, iar în semifinale a învins o altă estoniană, Katrina Lehis, cu 15-11.

David Popovici, 16 ani s-a calificat în prima finală la o ediție a Jocurilor Olimpice: la 200 m liber. Luni dimineața, David s-a clasat al doilea în prima semifinală a probei de 200 m liber și, cu timpul de 1:45.60 s-a calificat în marea finală. Finala de la 200 m liber va avea loc marți dimineața, 27 iulie, de la ora 4.43, și va fi LIVE pe TVR 1 și Eurosport. De-asemenea, Robert Glință este al doilea înotător român care se califică într-o finală la Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020. Robert și-a asigurat un loc în finala de la 100 m spate.
În prima semifinală, românul de 24 de ani a terminat cursa cu timpul de 53.20 de secunde. Finala probei de 100 m spate va avea loc marți, la ora 4.59 și va fi transmisă LIVE de TVR 1 și Eurosport.

Sporting Liești continuă pregătirea la foc automat înaintea primului meci oficial. Lieștenii antrenați de Ionuț Niculcea și Cristian Brăneț au jucat în weekend un amical în deplasare cu Sportul Chiscani pe care l-au câștigat cu 4-0 după ce au condus la pauză cu 1-0. Au marcat: Grigoraș, Bîrlădeanu, Spînache și Iftimie. "Am realizat patru transferuri interesante și importante: Cucu, Drăgan, au mai semnat între timp și Bîrlădeanu și Crihană, toți de la Oțelul. Ne-am mai înțeles și cu alți jucători pe care îi vom anunța însă după meciul de Cupă. Sper să formăm o echipă competitivă cu care să ne batem pentru calificarea în play-off", ne-a declarat antrenorul Ionuț Niculcea. Sporting a folosit două formule de echipă: Vădeanu - Voicu, Maftei, Drăgan, Ștefănescu, Munchiu, Grigoraș, Iancu, Mark, un camerunez aflat în probe, Călin, Țicămucă - repriza 1 respectiv Brăneț - Cucu, Dima, Hodorogea, Năstase - Mihu, Murgoci, Iftimie, Zărnescu, Spînache, Bîrlădeanu, Popa, Milea. Echipa lieșteană va debuta miercuri în Cupa României unde va întâlni pe Zimbru Slobozia Conache, partida fiind programată pe stadionul Oțelul, de la ora 17.30.

Tenismena Jaqueline Cristian s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Palermo (Italia), dotat cu premii totale de 189.708 de euro, după ce a învins-o, miercuri seara, pe chinezoaica Qinwen Zheng, în două seturi, cu 6-1, 6-4. Cristian (23 ani, 159 WTA) a obținut victoria după 86 de minute.
Românca și-a asigurat un cec de 4.677 de euro și 60 de puncte WTA, iar în sferturi o va înfrunta pe franțuzoaica Oceane Dodin (24 ani, 120 WTA), a șasea favorită.
De asemenea, tot miercuri, Elena Gabriela Ruse s-a calificat în sferturi, fără joc, după retragerea elvețiencei Jil Teichmann, iar în sferturi o va întâlni pe italianca Lucian Bronzetti.

Echipa feminină a României a cucerit medaliile de aur, miercuri, la Campionatele Europene de tenis de masă pentru juniori Under-19 de la Varazdin (Croația), după ce a învins Rusia în finală cu scorul de 3-0. Punctele tricolorelor au fost aduse de Ioana Sîngeorzan, Elena Zaharia și Luciana Mitrofan.
Sîngeorzan a învins-o pe Elizabet Abraamian cu 3-1 (12-10, 11-9, 6-11, 11-9), Zaharia a trecut de Liubov Tențer cu 3-0 (11-6, 11-6, 11-7), iar Mitrofan a dispus de Natalia Malinina cu 3-0 (11-5, 11-5, 11-8). Din lot mai fac parte Adela Struna și Evelyn Ungvari.
Naționala masculină a României a obținut bronzul după ce a trecut de Spania cu 3-1, în finala mică. Darius Movileanu a adus două puncte, 3-0 (12-10, 11-8, 11-9) cu Miguel Nunez și 3-2 (11-7, 7-11, 11-3, 2-11, 11-6) cu Miguel Angel Pantoja, iar altul a fost câștigat de Andrei Teodor Istrate, 3-0 (11-7, 11-5, 11-6) cu Marc Miro. În alt meci, Pantoja a trecut cu 3-2 (5-11, 12-10, 10-12, 11-7, 13-11) de Eduard Ionescu.